• ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

• 2024-04-30

W 2024 roku mijają 233 lata od uchwalenia Konstytucji 3 Maja,była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej - na świecie. W 11 artykułach opisano zasady funkcjonowania społeczeństwa i państwa.        Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.Jak co roku przedstawiciele społeczności szkolnej spotkali się tuż przed Majowym świętem by upamiętnić tę ważną rocznicę.Uroczystość przygotowali uczniowie z klas: IVa, Vab i VIb wraz ze swoimi nauczycielami: p. K. Jabłońską, p. M. Kawczyńską, p. D. Szkolmowską i p. M. Nastachowskim.

• ŚWIETLICA SZKOLNA

• 2024-04-23

W świetlicy szkolnej miło spędzamy czas,uczymy się wspólnej zabawy, wykonujemy prace plastyczne, pamiętamy o rozmaitych świętach. W ciągu ostatnich miesięcy świąt było sporo. Przede wszystkim zawitała do nas wiosna. W świetlicy powstały piękne Panie Wiosny - kukły z papieru. Święta wielkanocne były okazją do ozdabiania styropianowych jajeczek wybranymi technikami np. malowanie farbami wzorów czy oklejanie jajeczek kolorową włóczką. Na Dzień Ziemi rozmawialiśmy o sposobach na ochronę naszej planety i wykonywaliśmy prace plastyczne w grupach. Z okazji Dnia Książki czytaliśmy na głos, projektowaliśmy okładki książek. Tradycyjnie w związku z tym dniem przeprowadzony został w świetlicy konkurs na zakładkę do książki,do którego przystąpiło 15 wychowanków. Materiały do wykonania prac konkursowych uczestnicy otrzymali z zasobów świetlicowych - wystarczyło uruchomić wyobraźnię i projekt wprowadzić w czyn. Jury w składzie p. A.Gadamska, p E.Dylągowska, p. M.Nastachowski przyznało następujące nagrody:

I miejsce Natalia Błaszczak kl.IIIa

II miejsce Maja Marczak kl. IIIa

III miejsca Julia Sadowska kl. Ia, Anna Talarowska kl.IIIa

Symboliczne nagrody dla zwycięzców oraz drobne upominki dla wszystkich uczestników zostały kupione za pieniążki od S.U.